GÜNEYİMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILAN II.ZENGEZUR OLAYINI ENGELLEDİK. ZENGEZUR OLAYI NEDİR ?

GÜNEYİMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILAN  II.ZENGEZUR OLAYINI ENGELLEDİK.

 

ZENGEZUR OLAYI NEDİR ?

 

Zengezur olayı ,Türkiye'yi fiziki olarak Türk dünyasından ayırıp,kara bağlantısını koparan olaydır. olaydır.

 

Bilindiği gibi 1828 Türkmençay Antlaşması ile Azerbaycan toprakları Rusya ve İran arasında paylaşılmıştır.Buna göre Güney Azerbaycan İran'a ,Kuzey Azerbaycan da Rusya'nın payına düşmüştü.

 

Sıcak denizlere ulaşma sevdasından dolayı Rusya bu bölgeyi bir koridor olarak kullanmak istemiştir.Bu amacını gerçekleştirmek için bölgeye Ermeni nüfus yerleştirmiş ve Ermenileri amaçları doğrultusunda kullanmıştır.

 

Çarlık Rusya'sının Bolşevik İhtilali sonucunda yıkılması üzerine bağımsızlığını elde eden Azerbaycan ve Ermenistan Cumhuriyetleri arasında dağlık Karabağ ve Zengezur bölgeleri konusunda anlaşmazlık yaşanmış ve bu durum 1917'den itibaren zaman zaman çatışmaya dönüşmüştür.

 

1920 yılında Sovyet Kızıl Ordu'sunun Kafkasya bölgesini işgal etmesi sonucu Ermenistan ve Azerbaycan Devletleri bağımsızlıklarını yitirerek Sovyet Cumhuriyetleri içindeki yerini almışlardır.

 

Bu dönemde Azerbaycan Türkiye ile sınır komşusuydu.Ama sovyetler 1923 yılında Zengezur bölgesini Ermeniler'e vererek Azerbaycan'ın hem Nahçivan bölgesi ile bağlantısını kesmişler,Hem İran ile Ermenistan'ı bir koridor ile birbirine bağlamışlar ve Türkiye'nin Türk Dünyası ile kara bağlantısını fiilen kesmişlerdir.

 

II.ZENGEZUR OLAYI , ABD’NİN GÜNEY SINIRIMIZDA  GERÇEKLEŞTİRMEYE ÇALIŞTIĞI  ''KÜRDİSTAN  KORİDORU''DUR...

 

ABD yüzyıl önce, o dönemdeki konumundan dolayı gerçekleştiremeyip yarım bıraktığı bağımsız Kürdistan projesini günümüzde hayata geçirmek istemektedir.2003’te ırak’ı işgal ederek Irak’ın kuzeyinde özerk bir  Kürt yönetimi oluşturmuştur.

 

Ardından IŞİD’karşı savaşan PYD-YPG’ye karşı yardım görüntüsü altında Suriye’deki PKK’nın uzantısı olan bı örgütlere binlerce tırdan oluşan silah ve mühimmat yardımı yapmasının yanında ,bölgeye askerlerini de yollayarak Türkiye’ye karşı bu örgütlere örtülü destek sağlamıştır.

 

ABD’nin amacı tıpkı Irak’ta olduğu gibi Suriye’nin kuzeyinde özerk bir Kürt yönetimi oluşturmak ve bu oluşumu Irak’taki Kürt yönetimiyle birleştirip bağımsız bir Kürdistan kurulmasını sağlamaktır.Burada kurulacak böyle bir devletin yaşaması için de ,mutlaka denize bağlantısının sağlanması gerekmektedir.

 

ABD bu amaçla bizim güney sınırımızda tıpkı Sovyetlerin 100 yıl önce Türkiye ile Azerbaycan arasında oluşturdukları Zengezur Koridoru benzeri bir “Kürdistan Koridoru “ oluşturmaya çalışmıştır.Böylece Türkiye’nin Türk Dünyası’ndan sonra Orta Doğu ile de fiziki kara bağlantısı kesilmiş olacaktır.

Bu şekilde ABD şirketleri Irak petrollerini bu bölgeden dünya pazarlarına sunması sağlanacaktır.

 

2015’te Türkiye’nin Suriye sınırında hava sahamızı ihlal ettiği gerekçesi ile Rus uçağının düşürülmesi bizi Suriye’de hamle konusunda zor durumda bırakmıştı.Daha sonra Rusya ile ilişkilerini düzelten Türkiye ,Suriye ile ilgili olarak Kazakistan’ın başkenti Astana’da Rusya ve İran’la üçlü görüşmeler yaparak Suriye konusunda bir mutabakata varmışlardır.

 

Bu gelişmeler sonucunda Türkiye ABD’nin güney sınırımızda gerekleştirmeye çalıştığı “Kürdistan Koridoru “ hamlesini, gerçekleştirmiş olduğu “Zeytin Dalı “ ve “Afrin “ operasyonları ile boşa çıkarmıştır.

Koşulların ve aktörlerin sürekli değiştiği Suriye konusunda bundan sonra neler yaşanacak hep birlikte göreceğiz.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI