HALKIN GÜCÜNÜN KARŞISINDA HİÇ BİR GÜÇ DURAMAZ....

 

Karabağlar Yaylası'nda başlatılan kömür arama sondaj çalışması yoğun toplumsal tepkiler nedeniyle şimdilik "Yeniden değerlendirilmek üzere" durduruldu.

Dün bu konuda Düğerek kahveleri önünde saat 12:30 bir basın açıklaması yapıldı.

Muğla'nın yerel yöneticileri milletvekilleri ,sivil toplum kuruluşları ,köylüler ve halkın yoğun katılımıyla olay protesto edildi.

Burada yapılan açıklamalarda bölgede  22 yere maden arama ruhsatı verildiği dile getirildi.

beş köyün yerinden kaldırıldığı,17 köyün yerinden kaldırılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ve izin verilen yerlerin %57'sinin ormanlık bölge olduğu dile getirildi.

Köyü yerinden değiştirilme tehlikesiyle karşı karşıya kalan beş yaşındaki çocuğun "Allah belasını versin bu kömürün " diye söylendiği dile getirildi.

Ama konuşmalara damgasını vuran Köyü taşınma tehilkesiyle karşı karşıya olan Turgut Mahallesi'nden Tayyibe Demirel konuşması oldu.Bu konuda sonuna kadar direneceklerini dile getiren Tayyibe Demirel konuşmasının sonunda uzun süre alkışlandı.

Daha sonra sondaj alanına gidenlere polis giriş izini vermedi.

BİR GÜNEŞ ÜLKESİ OLAN TÜRKİYE NİÇİN GÜNEŞ ENERJİ SANTRALLERİNDEN YARARLANMIYOR.

Bize göre,güneşi arada bir gören Almanya gibi bir ülke yoğun bir şekilde enerji santralleri yapıyor,Güneşin son derece zayıf olduğu  İskandinav ülkesi olan İsveç'te solar evler ihtiyaç fazlası elektrik üretirken; bir güneş ülkesi olan Türkiye ise ömrü 50 yıllık Hidro Elektirik santralleri ve kömürle çalışan santraller kurarak hem havayı kirletip binlerce insanımızı hasta edip öldürüyoruz,hem de  doğayı katlediyoruz.

Her apartmanın çatısına kurulacak güneş enerji paneli kısa sürede kendisini amorti edeceği gibi Türkiye'nin enerji ihtiyacı açığının da kapanmasına yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Ama iktidarla birlikte iş yapan ve ihaleler kovalayan kodamanlar buna izin verirler mi bilemem.Ama yapılması gereken Güneş rüzgar ve dalga enerjisi gibi temiz,çevreyi kirletmeyen doğayı tahrip etmeyen,insanları yaşadıkları topraklardan etmeyen bu tür enerji türlerine yönelmek zorundayız.

Son söz 30 yıl yaşadığım Muğla halkı asla Karabağlar Yaylası gibi bir cennetin yok olmasına asla izin vermez.Bu olay siyaset üstüdür.Parti ayrımı yapmaksızın bütün Muğlalılar bu projenin karşısındadır.Bu yüzden bu proje yeniden incelenme ve değerlendirme değil tamamen iptal edilmelidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI