MİLAS'IN "ATOM KARINCA"SI MUHAMMET TOKAT.

MİLAS'IN "ATOM KARINCA"SI MUHAMMET TOKAT.

Muhammet Tokat başkanı 2014 Yerel Seçimleri'nde ikinci kez  Milas Belediye başkanı seçildiğinde tanımıştım.O dönemden sonra yapmış olduğu çalışmaları sosyal medyadan hayranlık ve takdirle izlemiştim.Yapmış olduğu çalışmalardan memnun kalan Milas halkı 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nde kendisine görevine devam etme yetkisi vererek üçüncü kez belediye başkanı seçmişti.

Muhammet Tokat başkanla CHP Muğla ilçe kongreleri sırasında şahsen tanışma tanışma fırsatı buldum. Güler yüzü, sempatik kişiliği ve sıcakkanlı yaklaşımı beni etkilemişti.Bunun yanında alışılmış başkan görünümünden farklı,"koltukta oturmayı sevmeyen",sürekli sahada yer alan  bir başkan özelliği taşıması onu halkın gözünde değerli kılmıştır.

Yazımın başlığında dile getirmiş olduğum "Atom Karınca" benzetmesinde, bitip tükenmek bilmeyen enerjisi,her yere yetişmesi ve anında çözüm bulmasından esinlendim.

Üçüncü dönem Milas'ta Belediye Başkanlığı görevini yürüten Muhammet Tokat Milas'ta çok sayıda çalışma ve projelere  imza atmıştır.Bu çalışmaları alanına göre sınıflandırırsak,

1-SOSYAL BELEDİYECİLİK PROJELERİ: Sosyal projeler, doğrudan insanın yüreğine ve gönlüne  dokunan projelerdir.Milas Belediyesi bu konuda bir çok başarılı çalışmalara imza atmış bulunmaktadır.Milas Belediyesi'nin başarıyla yürütmüş bu projelerin başında "Hoş geldin Bebek Projesi" gelmektedir.Bu proje ile ulaşılan aile sayısı 4.900'ü geçmiş,5.000 'e yaklaşmaktadır.Bu proje kapsamında ziyaret edilen yeni bebek sahibi olmuş ailelere "Bebek Seti "içinde bebeğin ihtiyaç duyduğu malzemeler verilmektedir.

Bunun yanında "Bir Yastıkta Bir Ömür Projesi" ile evlenecek olan çiftlere evlilik öncesi danışmanlık hizmeti verilmesi,"Bir Ömür Saadet projesi" ile evliliklerinde 50.yıllarını dolduran çiftlerin ziyaret edilmesi ve kutlanması ,"Elden Ele Projesi"ile ihtiyaç sahipleri ve hayırsever vatandaşlar arasında köprü kurularak, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza"Bir elin verdiğini,diğer elin görmeyeceği "şekilde yardımlarda bulunulmaktadır.

Aynı şekilde yaşlı ailelerin evlerinde ziyaret edilip,ihtiyaçlarının karşılanması,Cenaze hizmetlerinin ücretsiz yürütülmesi ve ikramlarda bulunulması,zeytin sezonunda, dağlarda zeytin hasadıyla uğraşan vatandaşlarımızın ziyaret edilip onlara çay ve çorba ikramında bulunulması,sınav dönemlerinde Milas'ta okuyan üniversite öğrencilerine sıcak çorba ikramında bulunulması gibi projeler,Milas Belediyesi'nin başarıyla yürüttüğü projeler arasında yer almaktadır.

2-SPORTİF PROJELER: Milas Belediyesi geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ve halkımızın yararlanması için içerisinde 2 adet voleybol ve basket sahası,yarı olimpik yüzme havuzu,saunası,konferans salonu ve kafeteryası olan Kapalı Spor Kompleksini tamamlayıp gençlerin ve halkın kullanımına sunmuştur.

Milas'ta Yörük vatandaşlarımızın değişmez eğlencesi olan deve ve boğa güreşleri desteklenerek ilçenin çeşitli mahallelerinde bu etkinlikleri düzenlenmesi sağlanmaktadır.

1.Ligte mücadele eden Milas Belediyespor  Erkek Voleybol takımı emin adımlarla Efeler ligine yürümektedir.Milas'taki amatör spor kulüplerine  maddi ve manevi yardımlar sürmektedir.

3-KÜLTÜREL VE SOSYAL ETKİNLİKLER: Senfonik orkestra,Türk Halk,Türk Sanat Müziği Koroları tarafından hazırlanan konserlerin halka sunulması,Milas Şehir Tiyatrosu (MİŞTİ) kurucusu Nebi Uslu adına geleneksel hale gelen ve bu yıl 11.'cisi düzenlenecek Nebi Uslu Tiyatro Şenlikleri kapsamında bir çok tiyatro topluluğunu ve bir birinden güzel oyunları Milaslı sanat severlerle buluşturulması,

Milas doğumlu dünyaca ünlü karikatüristimiz Turhan Selçuk adına bu yıl 10.'su düzenlenecek Uluslar arası Turhan Selçuk Karikatür Yarışması'na her yıl 60'a yakın ülke 500 karikatürist ve 2 bine yakın karikatür katılması sağlanmaktadır ki; Turhan Selçuk Karikatür yarışması Türkiye'de düzenlenen Nasrettin Hoca ve Aydın Doğan Karikatür Yarışmalarının ardından üçüncü sıradadır.

Türk şair, tiyatro oyunu, roman, deneme ve makale yazarı Melih Cevdet Anday adına yaz aylarında ikamet ettiği Ören mahallesinde her yıl düzenli olarak,şiir,tiyatro,roman,deneme türlerinde yarışma  ve anma gecesi düzenlenmektedir.Her yıl Milas doğumlu ünlü isimler adına Milas Belediyesi Sanat Edebiyat Günleri düzenlenmektedir.

Ramazan ve Muharrem aylarında ilçenin çeşitli noktalarında iftar yemekleri düzenlenmektedir.

Milas'ın tanınması,zeytin ve zeytin yağının daha fazla bilinmesi adına Kaymakamlık olmak üzere,STK ve oda başkanları ile Zeytin Hasat Şenlikleri düzenlenmektedir.

Fuar kenti olma yolunda hızla ilerlleyen Milas'ta,kurumlar arası işbirliği ve ortak akıl çerçevesinde Tarım,Evlilik ve Yapı fuarları düzenlenmektedir.Bunların yanında Çocuklara ve yetişkinlere kış ve yaz dönemlerinde  ücretsiz kurslar düzenlenmektedir.

4-BELEDİYE HİZMET PROJELERİ: Bir buçuk  yıl gibi kısa süre içerisinde Milas'ın kanalizasyon ve yağmur suyu sorununu ortadan kaldıracak Alt yapı projesinin tamamlanması.Alt yapı projesinin tamamlanmasının ardından üst yapı çalışmalarının da tamamlanarak ilçenin daha yaşanılabilir bir hale getirilmesi sağlandı..

Büyükşehir yasası sonrası köy tüzel kişiliğini yitirerek mahalleye dönüşen ve Milas Belediyesi'ne bağlanan köylerin alt ve üst yapı çalışmalarına ağırlık verilmesi.

132 mahalleye eşit hizmet anlayışı ile bir çok kırsal mahallemizin çehresini değiştirilmesinin sağlanması.

2009 yılında başlattılan Akgedik Barajı'ndan içme suyu alma projesinin sonuna gelinmesi sağlandı.Bu proje kapsamında DSİ tarafından 140 milyon TL yatırımla gerçekleşen çalışmalar neticesinde Milas bol ve ucuz suya kavuşacak.

Milas'ta marka haline gelmiş Labranda Su fabrikasının 12 milyon TL yatırımla yenilenmesi. Combatik Sistem Pet Şişirme, Dolum, kapatma, etiketleme, paketleme, streçleme makinesi kurulumunda, bardak su üretim makinesi kurulumu, kompresör ve boru hattı yenilenmesine yönelik ihalesi gerçekleştirildi.

Daha önceleri kiralama yöntemi ile çalıştırılan iş makineleri ve araçları bundan böyle satın alarak Milas Belediyesi  araç parkına eklenmektedir.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile uyum içerisinde çalışılarak Milas için projeler üretilmektedir.Kültür Sarayı ve Cem evi yapım projelerinin sona gelmesinin yanı sıra yeni projeleri hayata geçirmek için görüşmeler yapılmaktadır.Yine bunların yanında,Milas'a hak ettiği Doğal gazı getirme adına Milas Kaymakamlığı,Ticaret ve Sanayi Odası ve Muğla Milletvekilleri ile ortak akıl yürüterek, kurumlar arası iş birliği içerisinde çalışarak Bakanlıklarla görüşmeler yapılmaktadır.

Yukarıdaki prolerin dışında "Her Şey Milas İçin " felsefesi doğrultusunda gecesini gündüzüne katıp,Milas için yeni yeni projeler peşinde koşan Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve çalışma arkadaşlarına çalışmalarında başarılar diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI