MUĞLA BÜYÜK BİR DEĞERİNİ YİTİRDİ.İHSAN ÖZGEN AĞABEYİ KAYBETTİK.

Muğla'da dört futbol  takımında da oynayıp,dört futbol takımını çalıştıran ,Muğlaspor'un ilk sözleşmeli oyuncusu,ilk kaptanı,Genel kaptanı ,idarecesi olan bir spor adamı,

YSE' de (Köy Hizmetleri) çalışan bir emekçi,Yol-İş Sendikası'nın Muğla'daki kurucusu ve ilk başkanı,Muğla'da ilk grev uygulayan sendika lideri bir emekçi,bir siyasetçi,

Muğla'da 1970'lerden 2000'lere kadar,aralıklarla çeşitli partilerde İl Başkanlığı,Genel Sekreterlik ,Belediye Başkanı adayı olmuş bir siyasetçi,

1976 Yılında Muğla'da ilk büfeyi ( Özgen Büfe ) açan,Daha sonra MESAŞ'ı kuran,Esnaf odası başkanlığı ,Muğla Yiyecek Eşyası Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanlığı yapan bir ticaret adamı,

Engelliler Derneği başkanlığı yapan onlar için çeşitli etkinlikler düzenleyen ve engellilere sahip çıkan bir "Gönül Adamı "

1994 Yılında merhum Ünal Türkeş ile birlikte Muğla Atatürkçü Düşünce Derneği'nin kuruluşunda yer alan yer alıp Başkan yardımcılığı görevini yürüten bir Sivil Toplum Kuruluşu üyesi ,

Çeşitli gazetelerde köşe yazıları yazan Milas'ın ilk özel Radyosu'nu ( Özlem Radyo) kuran bir medya emekçisi,

İlerlemiş yaşına rağmen hayattan kopmayan,"Tazelenme Üniversitesi"ne devam eden bir öğrenci,

Hayatının her döneminde Muğla için bir şeyler yapmaya çalışan bir "Muğla Sevdalısı " İhsan Özgen ağabeyi maalesef lanet virüs elimizden aldı.

Merhum İhsan Özgen ağabey ile   Mayıs ayında Atapark'ta  bir söyleşide bulunmuştuk.Kendisinden Eski Muğla arşivi için 80 civarında fotoğraf alıp,taradıktan sonra geri iade etmiştim.Bu söyleşi sırasında birtakım  notlar  tutmuştum. Yaz boyunca da defalarca telefonlaşarak, Muğla öğretmenevi bahçesinde Muğla üzerine sohbetlerimize devam etmiştik.İşte kendi ağzından İhsan Özgen ağabey.

İhsan Özgen ağabey 1940 yılında Muğla'da doğmuş,bir Milaslıdır. Futbolculuğu henüz 16 yaşındayken 1956 yılında Milas Gençlikspsor'da başladı.Daha sonra 1959'da Milas Esnafspor'a ,geçti ve 1959-1960 futbol sezonunda Aydın Esnafspor'a transfer oldu.

1960 yılında askere giden İhsan Özgen  Tunceli'deyken Jandarma Gücü seçmelerini geçerek Ankara Jandarma Gücü'nde iki yıla yakın futbol oynadı,askerliğinin son dönemini Hatay Jandarma Gücü'nde futbolcu olarak tamamladıktan sonra terhis oldu.

1962 Yılında Muğla YSE 'de ( Köy Hizmetleri ) işe başladı ve burada üç sezon Yılmaz Spor'da futbol oynadı.1965 yılında Kara Yolları ve YSE'nin birleşmesiyle kurulan Yolspor'a geçti.Bu arada grup maçlarında Gençlikspor'da takviye futbolcu olarak yer aldı.

1967 Yılında Gençlikspor,Yılmazspor ve Yolspor'un birleşmesiyle kurulan Muğlaspor'un ilk sözleşmeli futbolcusu olarak profesyonel futbolcu oldu.Muğlaspor'un ilk takım kaptanı,ilk genel kaptanı ve ilerleyen yıllarda idarecisi oldu.

Muğla'da Futbol oynadığı dönemde Düğerek Gençlikspor,Akyolspor,Turgut Reis Lisesi Futbol takımı ile Yolspor takımlarını çalıştırmıştır.

1967 Yılında Muğla'da YSE sendika temsilciliğinden ,şube sendika başkanlığına geçmiştir.İki yıl Yol-İş sendikasının genel sekreterliğine seçilerek bu görevi dört yıl sürdürmüştür.Bu dönemde Muğla'da ilk kez bir işçi grevinin düzenlenmesini ( Kireç Sanayi'de ) sağlamıştır.

1971 Yılından itibaren siyasette yer alan İhsan Özgen,önce Çankaya ardından da CHP Genel merkez İşçi Büroları Yönetim Kurulu'nda yer aldı.1976 yılında Muğla CHP İl sekreteri olarak görev yapmıştır.

 1976 yılında II.Milliyetçi Cephe Koalisyon Hükümeti döneminde ,bir demecinde işçileri savunduğu beyanında vali ve genel müdüre hakaret  ettiği gerekçesiyle işten çıkarılmıştır. 1976 Yılında eşi adına Muğla'nın ilk büfesini ( Özgen Büfe ) açmıştır.

1978 Yılında Ecevit Hükümeti döneminde tekrar işine geri dönen İhsan Özgen 1980 yılına kadar çeşitli yapı kooperatiflerde,derneklerde,spor kulüpleri ,gazeteciler cemiyeti ve demokratik sivil toplum kuruluşlarında yer almıştır.

1980 yılında kendi isteği ile görevinden ayrılan İhsan özgen 1989 yılına kadar hiçbir siyasi oluşum içinde yer almamıştır.1985 yılında Emekli olana kadar Muğlaspor ve Musander 'de divan başkanlıkları görevlerinde bulunmuştur.

1989 Yılında DSP Muğla İl başkanı olarak tekrardan siyasete dönen İhsan Özgen,1994 yılında da aynı partiden üye olmadığı halde , Muğla belediye başkan adayı gösterilmiştir..

1993 yılında Milas'ın ilk radyosu olan  Özlem Radyo'yu 3/2 ortak olarak kurmuş ve bu yüzden telsiz yasasına muhalefetten yargılanmıştır.

1994 Yılında merhum Ünal Türkeş ile birlikte Muğla Atatürkçü Düşünce Derneği'nin kuruluşunda yer alarak,Başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir.Bunun yanınında Çağdaş Yaşamı Destekleme,Tüketiciyi Koruma ve İnsan Hakları derneklerinde kurulma sürecine katkı sağlamıştır.

1991-1997 arası hiçbir partiyle bağlantısı olmayan İhsan Özgen  1997 yılında Demokratik Barış Partisi'nin Muğla 'da kurucu il başkanı olmuş ve kısa süre sonra partiden ayrılmış ve hayatının sonuna kadar herhangi bir partide yer almamıştır.

1998 Yılında Muğla Esnaf Odası,Muğla Yiyecek Maddeleri  Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanlığı ( Bu görevini 13 yıl sürdürmüştür.1999 Yılında MESAŞ ( Muğla Esnaf ve Sanatkarlar A.Ş.)kurarak başkanlık görevine getirilmiştir.

Aynı yıl Muğla Ortopedik Engelliler Derneği Başkanlığı görevine getirilerek 2002 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür.

Muğla Belediyesi,Halk Eğitim Merkezi ,Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Musander'in yürüttüğü Türk halk ve Türk sanat müziği korlarında 15 yıl yer almıştır.

İhsan Özgen ağabey son olarak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin Tazelenme Üniversitesi Dördüncü Sınıf Öğrencisi olarak faaliyetine devam etmekteydi.Lanet virüs önceki gün onu aramızdan aldı.Başta kederli ailesi ve yakınları olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı,sabır ve metanet diliyorum.Ruhu şad,mekanı cennet olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI