OSMANLI SOYUNUN KURUMASINI ÖNLEYEN VE ANNESİNİ ÖLDÜRTEN İLK VE TEK OSMANLI PADİŞAHI SULTAN İBRAHİM (DELİ İBRAHİM) ...

OSMANLI SOYUNUN KURUMASINI ÖNLEYEN VE ANNESİNİ ÖLDÜRTEN İLK VE TEK OSMANLI PADİŞAHI SULTAN İBRAHİM (DELİ İBRAHİM) ...

 

''Bir insanın adı çıkacağına canı çıksın ''derler ya ,bu tabir 1640-1648 yılları arasında Osmanlı tahtına çıkan ve ''Deli'' olarak isimlendirilen Sultan İbrahim için geçerlidir.

 

Aslında Sultan İbrahim deli falan değildir.Gerçek deli I.Ahmet'in kardeşi olan I.Mustafa'dır.

Anne ayrı,baba bir kardeşi olan II.Osman'ın ( Genç Osman ) 1618 yılında yeniliklere karşı çıkan yeniçeriler tarafından öldürülmesi,ardından kardeşi IV.Murat'ın üç kardeşini öldürmesi şehzade İbrahim'in sinirlerinin bozulmasına neden olmuştur.Her gün öldürülme korkusu sinirlerini harap etmiş ve onu agresif ve çok sinirli bir hale sokmuştur.

 

''IV.MURAT ÖLDÜ ,PADİŞAH OLDUN '' DİYENLERE İNANMAYIP KAPISINI KİLİTLEYİP AÇMAMIŞTIR.

 

1640 yılında IV.Murat'ın vefatı üzerine saray yetkilileri durumu şehzade İbrahim'e bildirdiklerinde ''Beni öldürmek için deniyorlar'' diye düşünüp korkusundan kapıyı kilitleyip açmamıştır.

Ardından annesi Kösem Sultan'ın ikna etmesiyle kapıyı açar ve kardeşi IV.Murat'ın cenazesini gördükten sonra padişah olacağına inanır.

 

OSMANLI SOYUNUN KURUMA TEHLİKESİ VE ÇÖZÜMÜ.

 

Hanedanın tek erkek varisi olarak tahta çıkan Sultan İbrahim döneminde Osmanlı Devleti çok büyük bir tehlike atlatır.Bu tehlike Osmanlı soyunun kuruması tehlikesidir.Çünkü Sultan İbrahim'in çocuğu olmamaktadır.Bunun nedeni de Sultan İbrahim'in erkekliğinin yetersiz olmasıdır.

 

Başta anne Kösem Sultan olmak üzere Osmanlı devlet erkanı kara kara düşünmeye başlar.Kırım hanları Müslüman oldukları için hanedanın başına Kırım Hanlarından birini geçirmek bile düşünülmüştür.

 

ÇAREYİ KONYALI CİNCİ HOCA BULUR.

 

Konya yöresinde çok ünlenen ve okuyup üflemesiyle bir çok hastalıkları iyileştiren ''Cinci Hoca '' lakaplı Hüseyin Efendi, Kösem Sultan tarafından çağrılır.Bir yandan Cinci Hoca'nın telkinleri bir yandan da macuncuların gayretiyle Sultan İbrahim'i çocuk sahibi yaparlar ve IV.Mehmet dünyaya gelir.

 

Cinci Hoca bu çalışmasının ödülünü Kazasker yapılarak ve kendisine bir saray verilerek alır.Ama Cinci Hoca Sultan İbrahim'in psikolojik sorunlarını çözemez.Daha sonra da giderek güç kazanır.Sonrasında da  yolsuzluk yaptığı iddiasıyla öldürülür ve serveti askerlere dağıtılır.

 

ANNESİNİ ÖLDÜRTEN İLK VE TEK PADİŞAH SULTAN İBRAHİM’DİR.

 

Sultan İbrahim döneminde “gelin-kaynana “ çatışması zirve yapar.Daha önce Osmanlı Devleti'ni yaklaşık 20 yıl yöneten Sultan İbrahim'in annesi Kösem Sultan ile Sultan İbrahim'in karısı,IV.Mehmet'in annesi Valide Turhan Sultan arasındaki rekabette galip gelen taraf “ gelin “ Valide Turhan Sultan olur.Sultan İbrahim eşinin dolduruşlarına gelerek annesi Kösem Sultan'ı öldürtür. Böylece annesini öldürten ilk ve tek Osmanlı padişahı olarak tahta geçer.

 

1648 Yılında devlet yönetiminde çok sinirli davranan ve onlarca kişinin öldürülmesine neden olan Sultan İbrahim yeniçeriler tarafından bir isyan sonucunda öldürülür ve yerine henüz yedi yaşında olan oğlu IV.Mehmet geçer. IV.Mehmet Osmanlı tahtına en küçük yaşta geçen padişahtır.Padişah olduktan bir yıl sonra sünnet düğünü yapılır.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI