BÖYLE OLMAMALI, BÖYLE YAPILMAMALIYDI

   BÖYLE OLMAMALI, BÖYLE YAPILMAMALIYDI

 

 

Anlaşılıyor ki, benim yaşımdakilerin bundan sonra, varsa ömürlerinin geri kalan bölümünü: "Mutasyon, Varyant, Delta, Omicron, Çin Aşısı ve Alman Aşısı diye dillerinden düşürmeden, maskeyi yüzlerinden çıkarmadan, mesafeyi ve hijyenide ihmal etmeden tamamlayacağı, açık seçik belli. Elimizde tespih, ağzımızda dua ile bu sözcükleri hatırladıkça, Tanrı'dan insanoğlunu korumasını isteyeceğiz. Çünkü iyiliğinde, kötülüğünde Tanrı'dan geldiğini biliyoruz. Bilmediğimiz Tanrı'nın, neden hem iyilik hem de kötülük yaptığı? Acaba yanlış mı, öğrendik diye düşünüyorum.

 

Çin'de başlayan ve Dünya'yı sallayan COVIT-19 virüsü, bir başka ülkeden bir başka isimle bulaşını sürdürmekte ve Dünya'yı sallamaya devam etmektedir. DSÖ, rotasını yeni mutasyona çevirerek, görevi gereği; insanın kendini korumasını, kalabalık ortamlara girmemesini, her gördüğü topluluk için, "Acaba burada niye toplanmışlar ne oluyor?" diye burnunu sokmamasını, özellikle yeni yıl eğlencesine katılmamasını hatırlatıyor.

 

"OMİCRON"nun hızlı bulaşması nedeniyle çok dikkatli olunması gerekmektedir. COVIT-19 virüsünün sürekli mutasyona uğradığını, "DELTA" varyantının ortadan kalkmadan, yeni mutasyonun: Süper hızlı, sıfır kilometre, otomatik vites, 4x4  "OMİCRON 2022" isimli dört çeker modeli olduğu, üretiminin, tüm Dünya insanına yeteceği, herkesin bir adet edinebileceği, bununla bir başka gezegene de, gidebileceği konuşulmaktadır! Bu arada, isterseniz sizinde bir OMİCRON'unuz  olabileceğini hatırlatmak isterim.(!)

 

Şaka bir yana, bu sağlık sorunu insanoğlunun yakasından ne zaman düşecek tahmin edilemiyor, tarih verilmiyor. Mevcut aşılar, yeni mutasyona ve mutasyonlara ne derece etkilidir, süratle inceleniyor. Yanı sıra, Dünya ne zaman COVIT-19 dan kurtulup, eski yaşama döneceği tartışılıyor. Ancak bu salgın yaşamımızı değiştirmiş, yeni alışkanlıklar getirmiştir. Acaba insanlığın yaşamı yeni bir tarz ve yeni bir düzenle şekillendirilecek midir? Cevabı verilemeyen soruların en başında, bu var. Her gün 200 kişiye yakın insanımızı kaybediyoruz. Bir kere olsun aklınıza geldi mi? Düşündünüz mü? Ayda ve yılda kaç kişi ölüyor? Hiç farkında bile değiliz!

 

Yeni yıla girerken, bir yıl daha eskidik ve yaşlandık. Ama ne hikmetse bunu eğlence ile kutluyoruz. Eğlenceyi, mutaassıp bakış açısı ile asla ve kat'a değerlendirmeden, durumu yine hatırlatmak istiyorum. Elbette ki oturup ağlayacak halimiz yok, ama virüse açık hale gelmek için, toplu olarak bir arada eğlenmek; anlamı, özelliği ve tehlikesi itibarı ile tehlikeli görünüyor.

 

Neyse, herkes bildiği şekilde yaşlansın. Ancak çok iyi korunsun, sabaha doğru; titremek, sürekli öksürmek, ateş ve buna benzer belirtiler ortaya çıkarsa: "Neyleyim köşkü, neyleyim yeni yılı, bedende sağlık olmazsa" demek; gecikmiş olmak, dikkatsiz davranmak ve umurunuza takmamış olmak demektir.

 

Gelelim kırk yıl hatırı olan kahveye. Bir süredir, kahveler oldukça açık renkli kavrulmaya başlayınca, zekâsına güvendiğim birine sordum: "Sen bilirsin!" Dedim ve: "Bir süredir, kahveler bayağı açık renkte, kavruluyor nedenini merak ediyorum." deyince: Zekâsına güvendiğim hemşerim: "Eee, n'olmuş!" Deyince, devam ettim: "Bu yeni bir değişim mi" Diye sordum. "Hayır" Dedi ve anlatmaya başladı. "Bilmiyorum, ama şöyle tahmin ediyorum. Fazla kavurunca, belki gramajda eksilme oluşuyor, onun için az kavurup durumu idare ediyorlar" dedi ve devam etti: "Veya içine bir başka şey karıştırdıklarından, rengi o nedenle açık görünüyor, ancak tam bilmiyorum" Dedi, teşekkür ettim.

 

Kahve satanlardan bir kaçına sorulan: "Kahveyi neden açık renkli kavuruyorsunuz?" sorusunun yanıtı: "Vatandaş, böyle istiyor. Fazla kavrulunca acı oluyormuş, biraz az kavurursanız daha güzel olur dediler, bizde az kavuruyoruz(!)" Deyince. "Allahallah, ben, normal kavrulmuş kahve istiyordum, vatandaş olduğuma göre, benim isteğimi dikkate alacak mısınız?" Sorum, cevapsız bırakıldı.

 

Ancak 1.5 ay sonunda, kahvedeki durum anlaşıldı! 23/12/2021 Perşembe günü 13.00 haberlerinde, TV ekranlarından, kahvenin içine, nohut kavurup konulduğu, kamuoyuna duyuruldu!!! Şaşırmadım, çünkü kavrulmuş kahvenin açık renkli olmasının nedeni anlaşılmıştı. Ama böyle olmamalı ve böyle yapılmamalıydı. Anlaşılacağı üzere, esnafın bazısı, böyle para kazanıyor!

 

Bu keyif verici içecekteki hile organizasyonun, TV ekranlarına düştüğüne göre, İstanbul merkezli olduğunu düşünüyorum. Bu arada, tüm yurttaki; mazbut ahlakı, fazileti, şerefi ve haysiyeti ile esnaflık yapan yurttaşı tenzih ediyorum.

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI