ÖNDEN GİTMEK İSTEYENLER VİP SALONDAN BUYURSUN

ÖNDEN GİTMEK İSTEYENLER VİP SALONDAN BUYURSUN

Caddede, sokakta, çıkmazda, kuytu köşelerde, pastane ile Kafelerin dış mekânında ve yazlık çay bahçelerinde genç kızların ve erkeklerin fosur fosur sigara içmelerinden gelecek için endişe etmemek ve üzülmemek mümkün değil. Bakınız! Bir ilçemizde ikamet eden, yakın bir arkadaşım ki:(Akciğerlerinden rahatsız olması nedeniyle, belli aralıklarla kontrol ve tedavi olurken, maalesef sigara soğurmayı da halen sürdürüyor! Bağımlılığın, dehşetine lütfen dikkat!) Diyeceksiniz ki: "Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?" Haklısınız. Ancak bir başka atasözü, bu çelişkiyi şöyle açıklıyor: "Herkesin aklı bir olsa, dağda davar güdecek çoban bulunmaz!"

Görüşmelerimizde: "Şu sigarayı lütfen bırak. Artık yaşlandın, daha ne kadar kendine işkence edeceksin?" Diye eleştirdiğimde: "O benim en yakın arkadaşım, bırakamam!" Diye cevaplıyor! (Tanrı'm! Bu kuluna, neden bu kadar az akıl verdin?)

Zengin sigara üreticisi, paraya doymadığından, dinamik gençliğimiz sayesinde milyar dolarlarına, milyar dolarlar katıyor. Onlar daha çok zengin olurken, sigara içen kızlı/erkekli toplumumuz, gençliklerini ve hastalıklarla geçecek yaşlılık yıllarını(Yaşarsa)  zerre kadar düşünmeden feda edebiliyor(!) Ne tuhaftır ki, bu gerçeği de çok iyi biliyor! Bu genç insanlarımıza sormak isterim: Bu ölümcül neden, anında sigarayı bırakmanızın; en basit, en geçerli ve en önemli nedeni olamaz mı? Sigarayı bırakmanız için daha ne istiyor ve bekliyorsunuz? Nasıl olurda, sigara üreticisinin zenginliğine bir o kadar daha zenginlik katmak için, canınızla paranızla destek olursunuz? Bilerek ve isteyerek, kendinizi neden keyif verici "Zehir"le buluşturursunuz?

Sigara soğurucuları! Sigara soğurmamak için sağlam bir irade gerekiyor. Ama "Bıraktım" deyip bıçak gibi kestirip atmak, her düşünen insanın uygulayabileceği bir basit yöntem! Böyle bir karar alıp neden gerçekleştirmiyorsunuz? Mutlu, sevinçli ve heyecan dolu güzel gelecek sizi beklerken, neden "Nikotin" ve "Alkol"ün pençesinden kurtulmak için savaşmıyorsunuz? Bu haliniz, çok dikkate almadığınız, ciddi bir ulusal güvenlik ve yanı sıra sağlık sistemini bunaltıp tedavi mekanizmalarını zora sokan bir sorun! 

Gençlikte keyif verici gibi görünen sigara ve alkolün, vücuttaki tahribatı aheste aheste başlıyor. Sonunda, yıllarca içilen alkol ve soğurulan sigaranın, tahribatı büyük oluyor.  Söz konusu zararlı maddelerin, an itibarı ile etkisi olsa kimse yanından geçmez, bırakın geçmeyi çevresine bile yaklaşmaz. Ama ne yazık ki, her iki zehir yıllarca iç organları ve organların işlevini etkileyerek yaşam kalitesini fevkalade düşürüyor. Bazılarında, kırk yaşından başlayan arazlar, özellikle kadın bedenini daha çok etkilediği biliniyor.

Alkol ve sigaranın kahredici ölümcül darbesi hemen gerçekleşmiyor. Hani bebek ağladıkça yalancı memeyi ağzına tutuştururlar ya, sigara ve alkolde bebeğin yalancı memesi gibi. Sevinç ve keder bahane edilip hemen o ikiliye sarınılıyor. Bebek yalancı memesi ile avunurken, rakı içip sigara soğuranlar, bedenin tahribatına; keyifle, zevkle, sohbetle veya hüzünle yardımcı oluyor(!) Sonunda bir gece içkili halinizle, ansızın evinizde veya bir yerlerde yığılıvermeniz ve başınızı sert bir yere vurup göçüp gitmeniz, olasılıklar arasındaki bir gerçek olarak ortada duruyor.

Kilo almanın ilk sıralarında alkol çok yardımcıdır(!) Sakın, At'ın ölümü arpadan olsun veya sigara soğuran, rakı içen ölmeyecek mi? diye düşünmeyin! Sigara, akciğerde KOAH hastalığının nedenidir ve kroniktir, kansere dönüşmesi normal akciğer fonksiyonu olanlara göre 4-5 kat fazladır! İşte, şimdi: "Hadi bakalım buradan yak(!)" "Hanımlar beyler, yeni yıl'ın şerefine kadehlerimizi kaldıralım, istikamet ve gidilecek yer belli! Önden gitmek isteyenler varsa, şu VIP salonundan buyurun.

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI